Vánoce s nevlastními dětmi

Vánoce s nevlastními dětmi

Vánoce s nevlastními dětmi

Vánoce. Svátky klidu, míru a pohody. Lehko se to řekne, hůře se to dělá. Zvlášť, kdy žijete v tzv. komponované, sešívané, či patchworkové rodině, kde jsou děti a rodiče, kterým se říká nevlastní.
Proč je to v komponované rodině zase o něco těžší než v té klasické? 
  • V sešívané rodině je potřeba sladit dohromady očekávání a potřeby více členů rodiny (většinou 5 – 10).
  • V této rodině se nachází více odlišných zvyklostí, tradic a hodnot (na něco jsou zvyklé mé děti, na něco jiného děti mého partnera, nějaké přání si také přináším já jako rodič a úplně jiné očekávání má můj partner).
  • Emoční napětí, které dokážeme přes rok někam schovat, či ututlat, během Vánoc, kdy to chceme mít všechno krásné, harmonické a perfektní, většinou vyplave na povrch.
  • Organizační náročnost Vánočních svátku a Sylvestra je v komponované rodině většinou velmi vysoká (Vánoce s několika rodiči, několika prarodiči, sourezenci vlastními, sourozenci nevlastními. Vánoce na několika místech po celé ČR – u mámy, u táty, u babičky, u táty nevlastní sestry apod.)
  • Většinou jeden z rodičů nemá své dítě na Štědrý den, což je samozřejmě emočně náročná situace a on se s ní musí vyrovnat tak, aby to pokud možno na průběh Vánoc nemělo vliv.
  • Často je mnohem náročnější dohodnout se na počtu a financování Vánočních dárků (Mám koupit nevlastním dětem dárky ve stejné hodnotě jako těm vlastním? Mají všechny děti dostat stejný počet dárků? Jak se popasovat s odlišnými zvyky v rodinách – U nás se dávají tři dárky, v rodině mého partnera patnáct. Co s tím?)
Proč jsou náročné vánoční svátky pro třetího rodiče?
  • Když je rodič s nevlastními dětmi, dostává se často do tzv. diskomfortní zóny (pohybuje se v území, které nezná, není mu vlastní a většinou se v něm nedokáže plně uvolnit). S tímto faktem žije třetí rodič celý rok a více či méně úspěšně se s ním vyrovnáná. Během Vánoc chce však být v klidu a pohodě, nechce žádné nekomfortní situace. To je bohužel v protikladu s pocity, která mu některé situace s nevlastními dětmi přináší.
  • Třetí rodič musí ustát emoční naladění svého partnera, které nemusí být vždy pozitivní pokud:
    • Nemá na Štědrý den své děti.
    • Jsou to první Vánoce po rozvodu.
    • Má pocity viny, že na Vánoce jeho děti nemají oba rodiče.
  • Třetí rodič se musí také popasovat s tím, že spousta věcí bude jinak, než by si on přál a on s tím nemůže nic dělat. Např.: Do organizace Vánoc zasahuje druhý bio rodič nevlastních dětí. Partner třetího rodiče je část Štědrého dne pryč, neboť odjíždí za svými dětmi. Dohoda o tom, kde budou nevlastní děti během svátků se náhle změní, nebo poruší, a to ne vaši vinou.
  • Třetí rodič bývá někdy vystaven tlaku, aby na Štědrý večer byli všichni dohromady i s partnerovou bývalou rodinou, tzn. i s jeho ex partnerem/partnerkou. Případně jeho partner odchází za svojí bývalou rodinou a třetí rodič zůstává na Vánoce sám.
Co nepomáhá klidným svátkům v patchworkové rodině? 
  • Změna dohody. Pokud se jako dospělí dohodnete, jak budou Vánoční svátky vypadat, kde budou děti, kdy bude nadílka, a pak někdo dohodu poruší, či změní, přinese to velkou míru stresu na prvním místě třetímu rodiči, pak dětem a posléze všem v rodině.
  • Vracení se do minulosti a lpění na tom, jak to bylo dříve. Pokud dospělí chtějí během Vánoc vše vrátit zpátky – dát rodinu dohromady, být v harmonii se svým bývalým partnerem, zachovat všechny zvyklosti, které se dodržovali v původní rodině, přinese to do Vašich Vánoc strnulost, napětí a nepohodu.
  • Nekomunikace. Pokud o mé představě Vánoc a mých potřebách nebudu s nikým mluvit, pokud nedám prostor dětem, aby mluvili o svých přáním, pokud se nepokusím o dohodu s bývalým partnerem, přispěji k tomu, že desiluze z průběhu Vánoc může být velká pro každého člena rodiny.
  • Očekávání. Ať už negativní („To zas budou strašný Vánoce s těma puberťákáma.“), nebo i přehnaně pozitivní („Tak děti, dnes tu sice není s námi maminka, ale my si uděláme nejhezčí Vánoce, jaké jste kdy zažili.“). Obojí nám mohou nasadit brýle, skrz které neuvidíme pravou skutečnost.
A co jim naopak pomáhá? 
  • Ujasněte si své potřeby. Na prvním místě u každého z nás je v klidu si sednout a ujasnit si, co pro mě znamenají Vánoce, co je naprosto zásadní a co bych případně mohl oležet. Stanovte si takové své Vánoční miminum, abyste byli s nimi spokojení. A pak si stanovte optimum (to, co byste si přáli, co by se Vám líbilo). Když zůstanete u minima, zvyšuje se tím šance na spokojené Vánoce. A když náhodou dojte k optimu, můžete být zcela šťastní a naplnění!
  • Mluvte o tom, jaké Vánoce jste zažili v dětství, jaké v minulé rodině a jaké byste si přáli teď. Povídejte si o Vašich snech, potřebách a představách s partnerem i s dětmi. Poté zkuste společně sepsat minimum, které se pro každého musí stát, aby se Vánoce podle něj povedly. Nalezněte dohodu, ve které bude minimum každého z Vás. Klidně si ji napište, či nakreslete a někam vyvěste. Písemná forma pomůže, aby se věci opravdu staly tak, jak si přejete.
  • Buďte flexibilní. Na jednu stranu mějte s dětmi a dospělými jasnou dohodu o tom, jak budou letos Vánoce vypadat. Na druhou stranu, pokud dojde k nějaké změně a vy s tím už nemůžete nic udělat, přijměte věci tak, jak jsou a užijte si je třeba v úplně nové podobě!
  • Berte vše s nadhledem a humorem. Během Vánoc jsou paradoxně všichni vystaveni nějakému tlaku, někdy i stresu. V rodinách po rozvodu se k tomu ještě přidávají různé nezpracované emoce a bolesti. Nalaďte se, zejména vy dospělí, tak, že tentokrát všechno nemusí být perfektní, či přesně podle Vašich představ. Důležité je, aby byla pohoda, klid a radostná nálada.
  • Nalaďte Vánočně hlavně sami sebe. Čím mohu jako rodič nejvíce podpořit hezké Vánoce? Tím, že naladím do klidu a pohody na prvním místě sama sebe. Dobře si zorganizuji vánoční přípravy, včas nakoupím dárky a budu se věnovat v adventu tomu, co mě baví a mám rád (setkání s přáteli, procházky apod.). Když se 24.12. probudím v dobré náladě, s pocitem, že je vše připraveno, pohodové Vánoce v komponované rodině jsou už z poloviny zaručeny.

Tedy KRÁSNÉ, POHODOVÉ a RADOSTNÉ, ať už máte kolem sebe jakýkoli počet děti, rodičů, prarodičů či bývalých partnerů! 🙂

Kamila Petrovská

Mgr. Kamila Šimůnková Petrovská

Mgr. Kamila Šimůnková Petrovská

lektorka, koučka a autorka knihy Třetí rodič

Více o autorce