14Pro/22

Citlivý třetí rodič

Intro: S Alenou se znám již několik let – spojuje nás nejen sousedství u Berounky, ale také děti v jedné škole a role třetího rodiče. Proto jsem byla moc ráda, když přijala moji nabídku napsat článek o tom, jak třetí rodičovství mohou prožívat vysoce citliví lidé. Sama jsem se tu leckde našla. Kamila Šimůnková

Role třetího rodiče nepochybně zajistí důkladnou revizi toho, jak jsme si doposud vedli na poli sebedůvěry nebo znalosti vlastních potřeb. Když se pak v takové roli ocitne vysoce citlivý člověk, který přirozeně soucítí se všemi okolo, slyší i to, co by kolikrát nechtěl a potřebuje v životě více klidu, je to ještě větší apel na seberozvoj a vlastní učení.

Sama jsem se v roli třetího rodiče ocitla před třemi lety, kdy jsem se rozhodla žít se svým mužem, tou dobou navíc rozvedeným otcem jedenáctiletého syna. Můj nový muž se ve stejný čas už stával bonusovým tátou mojí dcery. Jeho pozice byla jiná v tom, že už dcerku znal z lesní školky jako její průvodce. Já tu roli třetího rodiče poznala až po pár měsících našeho vztahu, kdy jsem po shlédnutí pár fotek přivítala u sebe doma jedenáctileté dítě s vlastním názorem. Naše setkání bylo plné rozpaků, obav a strachu na všech frontách. První setkání jsme proto zvolili tak, aby to pro chlapce nebyl příliš velký šok a přijel se k nám domů podívat v době, kdy jsme s dcerou nebyly doma. Na druhý pokus jsme už prožili společný víkend a já si svou roli opatrně osahala.

Kde je můj prostor

Naše domácnost se rozrostla na místě, které bylo bezpečným ostrůvkem pro mě a mou dceru. Najednou byly ale v dětském pokojíčku dvě děti, z toho jedno zcela bez přípravy, bez předchozí vazby, s potřebou mnohem větší intimity a s úplně jinými návyky ze svého domova. Věty „my to ale doma s tátou mívali jinak…“ tu byly nově a přesto sem patřily. Věřím, že spousta lidí by takové komentáře vnímala čistě technicky, ale ve mě vzbuzovaly pocit paniky, že to dítě nedokážu správně opečovat, něco mu  chybí a já tu jsem od zajištění nějakého řešení. Zajímalo mě, jak to teda bylo dříve, jaké mívali zvyky, rituály, co rádi jedli a kam chodili. Jenže v ten moment jsem pozapomněla na ty naše zvyky a nějaký řád, který platil v našem domě a uvědomila jsem si, že právě ten je tu zásadní a my jej potřebujeme, abychom se všichni zorientovali v nových rolích.

Pocity viny

Jako rodiče cítíme obvykle po rozchodu tíživou vinu za všechny změny, které dětem dopřáváme. Citliví lidé jsou pak v takovém provinění doslova mistři a když se včas vědomě nezastavíme, může nás ten pocit úplně paralyzovat nebo dohnat k depresi. Samozřejmě neseme odpovědnost za svoje děti a musíme jim v co největší míře zajistit bezpečí nebo nový domov, ale pořád jsme tu ještě my, kteří jsme se pro takovou variantu z nějakého důvodu rozhodli a potřebujeme si tu a tam zopakovat to svoje proč. Proč to všechno tak máme, že jsme si to zvolili a teď je ten čas to co nejlépe zvládnout. Ne ideálně, ale co nejlépe. A když nám to naše děti budou vyčítat nebo na situaci vyjádří a vybijou svoje další frustrace, můžeme se opřít o to svoje proč a vysvětlit jim, že v tom jsme s nimi a i když je to změna a věci jsou jinak než jsme si kdy plánovali, pořád se máme rádi a jsme rodina.

Kdo je a kdo není rodina

V naší sešívané rodině jsou tři děti, dva dospělí a jeden pes. To je naše jádro, ze kterého vycházíme, které jsme si definovali, ale taky jsme si po dvou letech uvědomili, že naše děti to vnímaly ještě jinak. Ty totiž v těch rolích až tak jasno neměly, občas se dožadovaly svolení svých dalších rodičů nebo se podivovaly, proč se na oslavách nemůžeme setkávat v jiné sestavě. Proto jsme svolali rodinnou radu a řekli si, kdo rodina je a kdo není. Obou starších dětí jsme se zeptali, jak by nazvali svého bonusového rodiče a kdo podle nich do naší rodiny patří a kdo ne. Shodně tady podle nich patřili i jejich druzí rodiče, ač stále byli nepřítomni a největší chaos měli v babičkách. Když jsme naše jádro definovali, pojmenovali si role a vysvětlili, že ti další jsou pak už jen rozšířená rodina, viděla jsem určitou úlevu a především u dcerky nově nabytou jistotu. Babiček jsme se nakonec dopočítali a přiřadili jsme je do kruhů. Obě starší děti mají prarodiče, ke kterým společně nezavítáme a pak je tu jedna společná babička pro všechny, která nás pomáhá propojit.

Na naší rodinné radě jsme si zároveň stanovili dohody, které se snažíme vzájemně dodržovat a které nám pomáhají přepínat mezi jednotlivými systémy, tedy rodinami. Pro mě osobně je takový řád velkým pomocníkem v nastavení vlastních hranic, protože jsem tím taky určila, co je mi příjemné, čeho jsem vůči dětem schopna a kde je můj limit. Například že máme večerku, po které jsou starší děti v posteli a nechají nás o samotě nebo ctíme pravidlo, že když někdo mluví, neskáčeme mu do řeči. Pro dcerku zas bylo důležité slyšet, že její pokojíček je opravdu její, je to její hlavní doma, ale když přijede bonusový syn, tak tady bude s ní. Za takových podmínek je pak pyšná, že tu občas má většího bráchu a nedochází ke konfliktům na téma „to je moje“.

Emoce nekončí našim domovem

Třetí rodičovství přináší řadu nových vztahů na různých úrovních. Kromě nových dětí se tu setkáváme ještě  s jejich rodiči, prarodiči, tetami, kamarády a blízkými příbuznými. Někdy je to napřímo v osobní rovině a jindy je to skrze děti – jejich postoje, názory nebo i vzkazy, se kterými můžou přicházet. 

Vím o sobě, že i na ty nejjemnější náznaky jsem schopná silně reagovat a nechat se hluboce zasáhnout, proto se snažím čím dál lépe odhalovat momenty, kdy k tomu dochází, vědomě stát ve svém při plánování mi pomáhá takzvaný plan B. Například když se rozhodneme, že vezmeme děti k některé z babiček, tak to ještě neznamená, že tam skutečně odjedeme. Potřebujeme k tomu kromě souhlasu dětí ještě vyjádření jejich daších rodičů, ti můžou mít o stejném termínu úplně jinou představu, nechtějí je pustit ze školy nebo tam pak vyjádří i svou svou předchozí nespokojenost a emočně to spojí dohromady. A tak se obvykle už dopředu snažím přemýšlet nad jinými variantami, že třeba nepojedeme všichni, nebo že se celá akce může přesunout na úplně jiný termín a podobně.

V mém pojetí světa se dá domluvit s každým a na všem a nejradši bych viděla lidi okolo sebe spokojené. Jenže ta spokojenost ostatních nezáleží na mě, mám na ni pramalý vliv a myslet si, že to dokážu změnit, je jenom další slepou uličkou. „Nenesu odpovědnost za cizí pocity“ je tu více než kde jinde mou zásadní afirmací, kterou si často píšu do deníčků, na lednici nebo si ji opakuju když se okolo mě zvedají emoce. Opustila jsem zároveň některá vyjednávání a smířila se s tím, že občas nepochodím a i přesto se můžu radovat s dětmi a být s nimi když to zrovna jde.

I v tradičních rodinách umí být vztahy velmi napjaté, třeba mezi generacemi a v případě sešívaných rodin pak napětí jenom zhoustne. Co dosud bublalo pod pokličkou, tak teď ale utíká na sporák a bere s sebou všechna související témata. Nespokojenost lidí se tu usplavňuje u různých příležitostí. Pro empatickou duši je to ohromná divočina a k úplnému zahlcení stačí někdy obyčejné plánování víkendu.

Tady pak platí stejně jako jinde, že pravidelný režim vytoužené pohodě velmi pomáhá.

Ten ale zrovna my měli jenom na jedné straně. Se svým exmanželem jsme si stanovili schéma střídání, které bylo kompromisem našich požadavků. Ve zmiňovaném plánku máme i letní prázdniny, Vánoce a pokud se nedomluvíme jinak, dodržujeme naše dohody. Jsou to už tři roky, během kterých jsme se tím zcela vyhnuli konfliktům a dalšímu napětí. 

Můj současný muž se pevnému plánu snažil vyhnout s očekáváním, že režim vyplyne z nově vzniklé situace a bude fungovat domluva. Jak se ale později ukázalo, je to spíše velký prostor pro eskalaci předchozích nedorozumění a pokud panuje mezi partnery silné emoční napětí, takový ne-režim tu situaci spíše zhorší.

Sama jsem se zpočátku snažila situaci zjemňovat, vysvětlovat, ujišťovat že je u nás dítě v bezpečí, ale brzy mi došly síly. Byla jsem zahlcená, vyčerpaná a rezignovaná. Uznala jsem, že vstupuju do procesu, ve kterém není moje místo a kdybych měla pokračovat dále, asi bych došla k touze to celé vzdát. Pro rodiče dětí rozvodem vztah nekončí, jen se mění jeho forma z partnerského na jiný typ a stojí za to si ten typ vzájemně vyjasnit, aby tam pak nedocházelo k nedorozuměním. Vím, někdy je to příliš obalené emocemi a ke změně je potřeba čas. Asi nic jiného nepomáhá víc a lépe.

Není to na vždycky

Světlem na konci tunelu je v každé těžké situaci myšlenka, že všechny ty pocity, co jsou místy skoro k neunesení, tu nebudou navždy. Ani ta situace totiž není navždy. Na začátku panuje největší chaos, který po čase slábne, každá jednotka, rodina i vztah si vytváří režim, rituály a zvyky, na které se dá nějak připravit a počítat s nimi. Starší děti se už třeba nechtějí tolik přesouvat a z víkendových výprav jsou jednodenní výlety a ty mladší děti jsou zas postupem času přístupnější dalším vztahům, nejsou tolik fixované jenom na svého biologického rodiče a je tu prostor se v celé situaci o kus víc uvolnit. A díky tomu jsme pak my, dospělí, schopni lépe vytvářet bezpečný prostor pro děti, být jim oporou a dát jim možnost prožít naše přijímání bez podmínek.

Co mi jako třetímu rodiči pomáhá

Jako třetí rodič jsem se dostala do řady slepých uliček, prožila ohromnou frustraci, pocit nedocenění, odmítání a taky vyčerpání. Zpětně si uvědomuju, že bych řadu situací řešila úplně jinak, třeba bych si včas nastavila své limity nebo si řekla o pomoc, ale tenkrát jsem byla v jiné pozici. Co mi ale vždycky pomohlo?

  1. V případě krize a konfliktů mezi dětmi situaci proměnit. Například vyrazit na procházku, vyvětrat se a to buď všichni společně, nebo jako dvě skupiny.
  2. Pravidelně chodit na rodinné / párové poradenství, kde jsme dostali tipy jak ty konkrétní situace můžeme zvládat. Sami jsme totiž ztráceli nadhled.
  3. Najít způsob, jak čerpáme energii a pravidelně se jí sytit. Protože unaveného rodiče se frustrace zmocní velmi rychle a v sešívané rodině je to lusknutím prstu.
  4. Věnovat se svým hranicím, limitům a snažit se je komunikovat.
  5. Pojmenovat, kdo jsou členové naší sešívané rodiny a kdo patří do té rozšířené.
  6. Tlumit svůj spasitelský komplex.
  7. Omezit vztahy, které jsou dlouhodobě vyčerpávající.


Alena Wehle
– průvodkyně vysoce citlivých lidí – www.alenawehle.cz

 

 

21Dub/22

Třetí rodičovství i tam, kde bychom ho nečekali

Poslední dobou na mě z příběhů třetích rodičů vyskakuje téma toho, že tato role vlastně nikdy nekončí. A to i ve chvílích, kdy bychom to nečekali, nebo dokonce nechtěli. Konkrétně se jednalo o následující situace:

  • Jedna má kamarádka se již deset let neviděla se svým bonusovým dítětem. A přesto se rozplakala při vzpomínce na to, kolik energie, času a péče mu věnovala a které se jí nikdy nevrátily. Dodnes ji to někde uvnitř trápí.
  • Účastnice semináře pro třetí rodiče zmiňovala ve svém příběhu uvědomění, že i když její děti (vlastní a bonusové) jsou dospělé, tak to téma třetího rodičovství prožívá znovu a jinak skrz svoji roli babičky.
  • Můj kamarád za základní školy, kterého jsem 10 let neviděla vyprávěl, jak důležitá je kniha Třetí rodič pro jeho rodinu, protože skrz ní si ujasňují se svojí nevlastní mámou různé situace, které dříve zažili.

Jak to tedy je? Skončí někdy starosti a radosti spojené s třetím rodičovstvím? Samozřejmě můžou. A mění se v čase svojí intenzitou a obsahem. Zároveň je potřeba mít na paměti, že náš svazek s partnerem a jeho dětmi z předchozího vztahu je také do určité míry závazkem. Jsme svázáni s tímto tématem, které se nám bude vynořovat v průběhu života v různých podobách. A je jen na nás, jak ho zpracujeme. Jestli mu budeme chtít dát uvnitř nás nějaký konec, nebo ne.

10Bře/22

Odlišné potřeby v jedné rodině

Původně se měl tento článek jmenovat Odlišné hodnoty v jedné rodině. Poté, co jsme se však sešli v lednu s třetími rodiči nad tímto tématem, ukázalo se, díky lektorce Daně Moree, že tomuto tématu předchází ještě jedno jiné. A to jsou naše potřeby v náročných situacích. Pro mě to souvisí s tím, že když řešíme konflikty s dětmi, nebo partnerem, často zapomeneme na to, kdo jsme v tu chvíli my, jak se cítíme a jakou roli v té situaci máme hrát. Místo toho se zabýváme myšlenkami na to, co ti druzí „hrozného“ dělají, jak nám „ubližují“, „proč“ se chovají zrovna tak a ne jinak. To je samozřejmě do určitě míry normální.

Na druhou stranu, když se v konfliktní situaci ztratíme úplně a někdo se nás zeptá: „Jak jsi se v tu chvíli cítil? Co jsi potřeboval?“ Řekneme: „No nevím, ale on se choval naprosto nemožně. Udělal mi to a to. Je fakt nesnesitelnej.“ To jsme však stále v oblasti „oni ti druzí“, na kterou máme mnohem menší vliv, než na oblast „já sám“. Proto je dobré obrátit pozornost k sobě a ptát se: Jak se v tuto chvíli cítím? Jakou mám emoci? Co teď nejvíce potřebuji? Samozřejmě, pokud jsem v konfliktní situaci v emocích, nepůjde si tyto otázky položit hned. Ale vždy si je mohu položit později, což mi pomůže být lépe připraven na to, až se v podobné situaci ocitnu znovu.

Když jsem si vědom/a toho, jak se cítím a co v dané situaci potřebuji, mohu začít o svých potřebách vyjednávat s ostatními. Neboť určité potřeby mám nejen já, ale i ostatní v dané situaci (jak děti, tak dospělí). A ty je potřeba brát vážně, stejně jako ty moje. Pokud se mi podaří vyjednat realizaci mé potřeby, budu spokojený. A v případě, že se nám podaří vyjednat uspokojení potřeb nás všech, bude spokojená celá rodina.

A protože těmto dovednostem se člověk někdy učí těžko sám, připravili jsme pro Vás workshop na toto téma. Pokud byste se tedy chtěli do tématu odlišných potřeb a hodnot více ponořit, mrkněte sem.

Kamila – autorka knihy Třetí rodič

11Úno/22

Co nám bere energii?

Když jsem se jako pozorovatel účastnila workshopu Odlišné hodnoty v jedné rodině s Danou Moree, zůstala mi v hlavě jedna otázka: Kolik času a energie věnujeme v komponované rodině sami sobě a kolik ostatním členům? A je tento poměr v rovnováze?

Je to téma, které důvěrně znám, i když jsem na něj v poslední době trochu pozapomněla. V roli třetích rodičů se ocitáme často v situacích, kdy řešíme:

  • Jak vyřešit starosti s dětmi různého druhu a původu.
  • Jak podpořit partnera/partnerku, aby to všechno zvládl.
  • Jak vyladit konflikty s bývalým partnerem/partnerkou.
  • Jak zorganizovat všechny školy, školky, střídavé péče, víkendy u prarodičů, aby to dohromady ladilo?

A KDE JSME V NAŠICH MYŠLENKÁCH MY SAMI A NAŠE POTŘEBY?

Je snadné v komplikovanosti našich rodin zapomínat sami na sebe. Někdy je to možná i nutné, ale jen na nějaký čas. Když totiž ztratíme sami sebe na dlouhý čas, začneme žít životy těch druhých (dětí, partnera, ex-partnera). Když se to stane, vidím potom unavené, smutné, bezradné tváře. Ve chvíli, kdy začneme na workshopu sdílet naše příběhy, nastává spousty a spousty minut, kdy musí ven všechna ta příkoří, starosti, pochybnosti a otazníky. Po tomto proudu informací a emocí nastává sotva postřehnutelné ticho s otázkou: Jak z toho ven?

Tuto otázku jsem u třetích rodičů viděla mnohokrát a v mnoha variantách. Cesta k řešení má však společného jmenovatele. Pomalu odpoutávat svoji pozornost od těch okolo, od jejich problémů a od toho, co nelze změnit. A začít ji přesměrovávat ke mně samotnému a začít se ptát sám sebe:

  • Co teď nejvíce potřebuji?
  • Na co v této situaci mám vliv a na co už ne?
  • Kolik energie chci věnovat situacím, na které mám jen malý, nebo žádný vliv?
  • Proč jsem v této situaci? Co mě do ní přivedlo? Co mi to dává a co bere?
  • Jak můžu ochránit sama sebe před situacemi ve kterých mi není dobře?

Přeji Vám, milí třetí rodičové, abyste vždy, když Vám nebude dobře, našli nejdříve cestu sami k sobě. Protože i tady platí věta „spokojený třetí rodič, spokojená celá rodina.“

P.S: A jestli chcete, můžete si doma zkusit malý experiment: Zaměřte se v jednom dni na to, kolik času v myšlenkách věnujete různým členům rodiny a kolik sobě. Zkuste si to opravdu napsat, kolik minut jste strávili čím. A to nejen reálnou péči, ale i tím, jak na ně myslíte a řešíte situace v hlavě. Co Vám z toho vychází?

21Pro/21

Vánoční dárek pro bonusové děti

Když jsem před lety psala knihu Třetí rodič a v ní kapitolu o bonusových dětech, přišla mi na mysl věta o tom, jak důležité je, aby se bonusové děti u nás doma cítily VÍTÁNY. Musím říci, že tato myšlenka se mi během let pravidelně vrací a považuji ji za čím dál tím důležitější. A nyní v čase Vánoc obzvlášť. 

Možná si někteří z Vás řeknou: „No jo, to se lehce říká, ale hůře dělá. Vždyť ty partnerovy děti jsou tak jiné, chovají se nepříjemně, přináší sem zvyky, které se mi nelíbí. Já chci mít poklidné Vánoce a ne řešit ještě spoustu věcí kolem nich.“ Ano, rozumím těmto pocitům, ale protože my jsme v rodině ti dospělí, je především na nás, abychom si s těmito situacemi poradili a vlastní emoce zpracovali tak, abychom byli schopni vytvořit prostředí, které všem dětem říká: „Jste tu vítáni! Rádi Vás vidíme!“ Tyto věty nemusí být vyřčené, nemusí ani znamenat, že všechno nám spolu půjde hladce a radostně, ale rozhodně by měly znamenat „Jsi součást našeho rodinného společenství, ať jsi jakýkoli. Patříš k nám a my k tobě.“ Je to něco, co se nemusí říkat, ale je velmi cítit v atmosféře rodiny a nejvíce to pocítí děti, když překročí práh vašeho domu, nebo bytu. 

Mrzí mě, když čtu v některých diskuzích uštěpačné věty o „Bonusácích, kteří zase přijdou na víkend a já to zase budu muset přežít.“ Je mi líto, když si čtu slova o tom, jak ty cizí děti narušují můj prostor, vadí mi, dělají problémy, nebo můžou za to, že se cítím špatně. Ano, chápu tyto pocity a k roli třetího rodiče občas patří. Ale rozhodně by neměly patřit k vánočnímu času. 

A proto přeji nám všem, třetím rodičům, abychom uměli vytvořit vánoční atmosféru pro všechny děti, ať jsou jakékoli. Abychom aspoň na pár dní uměli zkrotit ty naše vnitřní hlasy macechy z pohádky O Popelce. Aby nám Vánoční světýlka přinesla něco i do našich duší a očí, co bude umět potichu říci i bonusovým dětem „Jsi tu vítán a patříš k nám.“ 

Krásné Vánoce Vám všem! 

Kamila

15Bře/21

Vše bylo velmi rychlé

První den, kdy jsem knihu Třetí rodič vezla domů, jsem četla už v tramvaji. Už v tramvaji jsem měla slzy v očích. Ne jen za relevantní informace, ale i za průvodcovství na poli absolutně neznámého. Nemluvě o vizuální stránce knihy, která je vítanou a krásnou třešinkou na dortu. Dovolím si říct pár vět, proč je pro mě Vaše kniha tolik zásadní. Je mi 30, o rodině jsem přemýšlela velmi málo, o rodičovství ještě méně. Jsem OSVČ, pár let po škole, stavím na nohy vlastní značku. Do života mi přišel muž, věděla jsem, že má tři děti, nechtěla jsem ho soudit, proč jeho partnerství nevydrželo, co dělal a nedělal, že dopadl jak dopadl. Mnoho předsudků, má výchova, vztahy kamarádek  a „norma“ byly proti mě. Já jsem si však řekla, zkusím to, uvidím, třeba to zvládnu a půjde to. Než jsem se nadála, děti jsem potkala snad jen dvakrát a do 4 měsíců otěhotněla. O nějakém zkusím to nebyla řeč, jedu na ostro. Během jednoho dne se ze mě stala nastávající maminka a třetí rodič třech bonusových dětí. Nemluvě o tom, že vztah s partnerem byl a v mnoha věcech je stále čerstvý. Snažím se vyznat se v tom, co se děje. Snažím si pro sebe najít místo, komunikovat, pracovat na sobě. Byly ale chvíle, kdy jsem byla ve slepé uličce, bylo to velmi náročné a z mé pečující povahy s vlastností brát si víc, než je třeba se stalo vězení. A tak Vám z celého srdce děkuji za Vaši práci. Děkuji za FB komunitu a kurzy, které pořádáte. Děkuji za sdílení příběhů a světlo na konci tunelu.  Adéla

19Úno/20

Třetí rodič na minovém poli

Třetí rodič na minovém poli

Tak jsem si to dnes znovu uvědomila. Jak trefné je přirovnání, že v komponované rodině se někdy pohybujeme jako na minovém poli. Naše chůze vyžaduje velkou opatrnost, jemné našlapování, velké vnitřní přemýšlení a citlivou komunikaci s ostatními. Někdy se nám to daří a my tím polem ladně proplouváme. Někdy naopak o něm vůbec nevím, jdeme si prostornou širokou asfaltkou a najednou šup, jsme v něm. A jedna z těch malých bomb vybuchne. V tu chvíli se někdo v rodině naštve, rozpláče, urazí, cítí se zraněn, nemluví, či odejde. A nejhorší na tom je, že my jsme to vůbec nemysleli špatně, že jsme nevěděli, na jak tenké půdě se pohybujeme, že jsme vůbec nechtěli, aby něco vybuchlo. Dlouho jsem si myslela, že tohle opatrné kličkování mezi city, potřebami, zraněními, strachy a bolístkami ostatních je otázkou hlavně prvních let života v roli třetího rodiče. Dnes jsem si ale uvědomila, že je to něco, co je tam s námi stále a že měsíce, či roky klidu a pohody vůbec nemusí znamenat, že už tam žádné citlivé území není. Je. A když na to úplně zapomeneme, tak se někdy samo připomene, abychom si uvědomili, že citlivá, respektující a empatická komunikace je v komponované rodině naprosto klíčovou dovedností.

Kamila Šimůnková Petrovská

29Led/20

Třetí rodič LIVE 2020

Projekt Třetí rodič mě učí mnoha věcem a jednou z nich je, že „každá věc má svůj čas a místo“. Například to, že chci dělat celodenní semináře pro nevlastní rodiče jsem věděla už v roce 2015. A také jsem v tom roce začala krátkými několikahodinovými workshopy. Tenkrát to byla hodně průkopnická akce. Nikdo, ani já, přesně nevěděl, jaká témata zařadit, kdo by je měl školit a jestli to má být spíše terapeutická či lektorská práce. Bylo to v době, kdy nebyla literatura, ani odborníci k tématu. Nebyla dokonce ani slova. Termín třetí rodič a komponovaná rodina byly ještě stále více v mé hlavě, než ve veřejném prostoru.

Po vydání knihy začaly chodit dotazy poptávající právě semináře a workshopy pro třetí rodiče. Ale já v té době měla dvouleté dítě a spoustu jiných priorit. Jedna moje část chtěla semináře hned realizovat, jiná se bála, že mě někdo předběhne a jedna zůstávala klidná, že ještě není ten správný čas. Tenhle můj vnitřní hlas nakonec zvítězil a já jsem za něj moc ráda.

Učím se, že každá aktivita v projektu Třetí rodič má svůj čas a letos nazrál čas právě na první celodenní setkání třetích rodičů s worskhopy a odborníky. Je tady Třetí rodič NAŽIVO 2020.

Kamila Šimůnková Petrovská

22Pro/19

Krásné Vánoce

Vánoce jsou pro někoho krásné, někoho bolí a někdo na ně nemá náladu. Vánoce tu ale byly, jsou a vždycky budou, a to především proto, aby nám dávaly naději, přinášely radost a učily nás, jak mít rád a dávat to nejlepší z nás samotných, od srdce a bezpodmínečně.

Se zlatou mašlí, minimalisticky laděné, na tom vůbec nesejde. Nejdůležitější a nejkrásnější věci, dárky a skutky, jsou především ty, které nám jdou přímo ze srdce. A o tom to je. A aby to všechno do sebe zapadalo, mělo by i to srdce bít tak nějak zvesela, s radostí a s láskou. A pokud to třeba neumí anebo zrovna nemůže, nechce se mu a nedokáže si samo najít ten správný rytmus, pak je důležité, mít u sebe někoho, kdo se s ním vydá na cestu a bude při něm, když to bude nejvíc potřebovat. A třeba se to jednou naučí a bude mu zase dobře.

V sešívaných rodinách jsou Vánoce především o setkávání, leckdy však také o loučení. Ze všeho nejvíc ale asi o pokoře a smíření. Všechny tyto pocity nás často doprovází a někdy řešíme složitou organizaci svátků tak, abychom připravily pevnou půdu především dětem. Aby pobyly s oběma rodiči, aby si užily Ježíška, aby jim v případě, že máma s tátou už nejsou spolu, nechyběl o Vánocích ani jeden. Ať už nás tedy čeká jakkoliv hladký či složitější průběh nadcházejících svátků, zkusme si je udělat co nejklidnější. A ne jenom kvůli dětem, ale především kvůli nám samotným. Protože není nic hezčího, než cítit, že pokud něco děláme pro dobro samotné, to dobré se z toho opravdu stane. A člověk to nemusí dělat programově, protože „prostě Vánoce“. Ale třeba jen proto, že ten svět je hnedle o něco lepší.
Krásně Vánoce a zdravý a klidný nový rok.

Pavlína Kubásková