3 důvody, proč si vytvořit v rodině pravidla

Inspirace a řešení pro nevlastní rodiče > Pravidla a role v rodině > 3 důvody, proč si vytvořit v rodině pravidla

3 důvody, proč si vytvořit v rodině pravidla

 

Komponovaná rodina se potýká v každodenním životě se spoustou komplikovaných situací  a otázek. Kdo kde bude uklízet? V kolik bude které dítě chodit spát? Kdo bude rozhodovat o tom, na co se dívat v televizi? Jak řešit hádky nevlastních sourozenců? Kdy půjdeme ven a kdy se bude hrát na počítači?

V čem nám mohou pravidla v rodině pomoci při řešení obtížných situací?

1. Dobře stanovená pravidla, která všichni dodržují, šetří čas a energii. Příklad: Dohodneme-li se s dětmi na pravidlu, že každé dítě může být na počítači 1 hodinu denně, již nikdy nebudeme muset řešit jejich vzájemné spory, ušetříme si scény, když dítě nechce od počítače odejít a budeme mít klid, že dětí mají dostatek času na jiné činnosti.

2. Pravidla dávají dětem i dospělým opěrné body. Něco, na co se mohu ve spletitosti komponované rodiny spolehnout. Příklad: Máme-li pravidlo, že každý den v devět hodin večer začínáme číst pohádku, pro děti se to stane pevným bodem v denním režimu, na který se těší a na který se mohou spolehnout. Jako bonus se stane, že si sami zařídí to, aby byly včas umyté a v posteli. Chtějí přeci stihnout tu pohádku!

3. Pravidla jsou výbornou prevencí konfliktů. Příklad: Jedním z dobrých pravidel s dětmi je pravidlo „Mluvím jen za sebe.“ To znamená, že když člověk o něčem mluví, mluví o sobě – o svých pocitech, názorech potřebách. Díky tomuto pravidlu už nebudete muset poslouchat věty: „To udělal on. Nene, to ona. A on mě navedl…“ Místo toho přijde buď ticho, nebo věta „To jsem udělal já, ale nechtěl jsem…“

A víte na čem většina pravidel ztroskotá? Ne proto, že je děti nedodržují. Ale proto, že rodiče nejsou důslední. Ale o tom až někdy příště, nebo na našem workshopu k tvorbě pravidel. 

 

 

Mgr. Kamila Šimůnková Petrovská

Mgr. Kamila Šimůnková Petrovská

lektorka, koučka a autorka knihy Třetí rodič

Více o autorce